Close

Sázení stromů

Mnoho lidí pomáhalo v sobotu sázet stromy ve státních lesích, které zničil kůrovec. Akci uspořádaly Lesy České republiky na čtrnácti různých místech po celé zemi. Patřil mezi ně i jihočeský Blanský les s nejvyšší horou Kleť. Sem Den za obnovu lesa přilákal stovky návštěvníků.


Základní instrukce, jak správně sázet stromy, rozdával na mýtině lesník Petr Konfršt. Používal při tom tradiční ruční způsob sekeromotykou.

Hmyzí hotely *****

Hmyzí hotel je uměle vytvořená skrýš pro užitečné druhy hmyzu. Kromě možnosti úkrytu mu může posloužit i ke kladení vajíček a následnému vývoji larev.


Jedná se zpravidla o budku nebo dřevěný rám různé velikosti, který se skládá z několika přihrádek. Do těchto přihrádek jsou umístěna například navrtaná polínka z tvrdého dřeva, bambusové tyčinky, sláma, suchá tráva, mech, duté stonky rákosu, děravé cihly, šišky a další. Hmyzí hotel by měl být umístěn na suchém a klidném místě, které je chráněno před deštěm. Otvory vletů, které mají mít průměr 3 až 10 mm, by měly být nasměrovány k jihu. Otvory by měly být začistěné, bez třísek a minimálně 10 cm hluboké, neprůchozí.

Udržení vody v krajině


Zadržování vody v krajině je velké téma a problém, se kterým se potýká mnoho oblastí v celé České republice. Už jen samotnou výsadbou nových stromků docílíme přirozeného udržení vody v krajině. To ale nestačí. Inspirovali jsme se úspěšnými projekty a v současné době pracujeme na konkrétním řešení, které bude možné realizovat v Jizerských horách.